Certyfikat SSL – jakie strony www powinny go mieć

Klienci dużych firm hostingowych są informowani o tym, że ich strona internetowa powinna posiadać wdrożony certyfikat SSL.

Certyfikat SSL czym jest w skrócie i do czego on służy?

Certyfikat SSL to tzw. bezpieczne połączenie. Strona korzystająca z SSL szyfruje dane… ale tylko te, które są przesyłane do właściciela witryny internetowej lub aplikacji. SSL ma zapewnić, że przesyłane dane np. przez formularz rejestracji, zakupowy lub inny zawierający „wrażliwe dane” zostanie zaszyfrowany kluczem, który zabezpieczy ten transfer.

SSL nie zwiększa bezpieczeństwa samej witryny, co często jest niewłaściwie interpretowane. Zabezpieczanie strony przed atakiem lub przejęciem jest zupełnie innym tematem.

SSL ma sens gdy klient ma:

  1. Sklep internetowy,
  2. System rejestracji / rezerwacji,
  3. Duże i złożone formularze osobowe lub zamówieniowe.

Zwykła strona firmowa lub blog tematyczny nie potrzebuje SSL.

Firmy hostingowe oferują „w prezencie” certyfikat SSL, niestety często po roku za taki certyfikat przyjdzie zapłacić i to przynajmniej podwójnie. Inny przytaczanym „argumentem” jest twierdzenie, że Google będzie takiego certyfikatu obligatoryjnie żądać. Rzeczywiście gigant z Google postawił taką tezę jednak do tej pory pozostaje to w sferze postulatów.

Jeżeli otrzymaliście Państwo propozycję „darmowego” SSL dla www, zapytajcie czy taka usługa będzie darmowa lub w niskiej cenie za rok lub dwa. Warto to zrobić, zwłaszcza, że zdarza się jednak, że są firmy hostingowe, które faktycznie SSL dają za darmo… a dlaczego? Ano dlatego, że certyfikat SSL jest… darmowy 🙂 Jedynym problemem technicznym jest odnawianie takiego certyfikatu. Czasami trzeba robić to „ręcznie”, a czasami firma hstingowa ułatwia takie odnawianie.

Gdzie można zdobyć darmowy SSL?

Taki certyfikat można znaleźć korzystając z darmowych (naprawdę) usług w Cloudflare. Wystarczy założyć konto i wdrożyć na swojej stronie. Nie jest to najprostsze ale możliwe.

Darmowy certyfikat SLL

O czym należy pamiętać zanim się zdecydujemy na SSL?

Podstawową sprawą jest zadbanie by zwrócić uwagę na linki, a dokładniej to co się z nimi stanie.

Przykładowo podstawowy link bez sll będzie wyglądać tak

http://mojafirma.pl/oferta

Po wdrożeniu SSL ten sam link będzie mieć już inną postać (i dla wyszukiwarek to będzie nowy adres, który dopiero będzie zaindeksowany)

taki adres będzie miał formę

https://mojafirma.pl/pferta

Wobec tego aby nie utracić wyników związanych z SEO należy koniecznie ustawić odpowiednie przekierowania by ze starych adresów http:// następowało przekierowanie na nowe https://

Close Menu