Możliwości i ograniczenia stron www zbudowanych na WordPress

WordPress – CMS doskonały? Czy jest łatwy w użyciu?

Takie twierdzenie byłoby na wyrost – nie istnieje oprogramowanie doskonałe, wszystko ma jakieś limity i wady, jednak jest to z pewnością najlepszy obecnie system do tworzenia i zarządzania stronami internetowymi. Jego uniwersalność pokryje większość potrzeb firm, sklepów, marek, organizacji.

WordPress w odróżnieniu od innych systemów jest stworzony dla ludzi 🙂 krótko mówiąc dużą troską i dbałością twórców WP było to aby system był tak logiczny i zrozumiały jak to możliwe.

Przeciętnie zorientowany użytkownik zapanuje nad WordPressem w ciągu kilku godzin. Nie trzeba specjalistycznych szkoleń. Wprowadzanie nowych treści to obsługa intuicyjnego edytora wizualnego, który jest prostszy niż Word.

Nikt w wordpressie nie będzie miał problemu z:

  1. Tworzeniem nowych stron, podstron, a więc samodzielna rozbudowa strony nie stanowi żadnego problemu. Dodajemy stronę, uzupełniamy treść, umiejscowimy ją w strukturze menu i gotowe.
  2. Dodawaniem wpisów / aktualności / bloga,
  3. Wstawianiem mediów w postaci zdjęć (tworzenie galerii), plików video (zarówno tych osadzanych na np. YouTube jak i wgranych na własny serwer), plików audio, typowych plików z dokumentami (doc, pdf),
  4. W prosty sposób może udostępniać swoje materiały ze strony (treść, mulitmedia) za pomocą social media (Facebook, Instagram, G+),
  5. Za pomocą formularzy można zbierać informacje, zapytania lub zamówienia – czyli komunikacja klient – firma jest prosta, obojętnie czy to zwykły formularz kontaktowy lub formularz aplikacji do pracy, albo rejestracja lub złożenie zamówienia,
  6. Treść może być katalogowana za pomocą kategorii oraz tagów.

Korzystanie z powyższych opcji jest bardzo proste i poradzi sobie z tym każdy. Prostota obsługi jest wielką zaletą, zapewne z tego powodu WordPress jest bardzo popularnym systemem.

WordPress pozwala na prowadzenie dyskusji z odbiorcami za pomocą wbudowanego systemu komentarzy.


Jakiego typu strony można z powodzeniem wdrażać na WordPressie?

Strona firmowa / korporacyjna

Strona z zapleczem CMS WordPress sprawdzi się idealnie w przypadku każdej strony firmowej – niezależnie czy będzie to niewielka firma czy strona korporacyjna. Różnica tkwi najczęściej w ilości stron, zakresie oferty, ilości informacji o firmie. Każda strona może posiadać obsługę wielu języków.

Sklep internetowy z użyciem WordPress lub katalog. WooCommerce.

Czy można uruchomić sklep internetowy na WordPressie? Oczywiście. Nie jest to aż tak proste jak wykonanie zwykłej strony no ale przecież w tym przypadku chodzi o poważne działania biznesowe jak sprzedaż w internecie za pomocą sklepu na www. WooCommerce połaczone z WordPressem pozwala na sprawne zarządzanie produktami (sprzedaż w wariantach – np. różne rozmiary, kolory), łącznie ich w pakiety, grupowanie w kategoriach. System zamówień pozwala na zakup i śledzenie realizacji zamówienia. Płatności mogą być realizowane na kilka różnych sposobów wliczając w to płatności przelewami, bramkami płatności, na podstawie faktury lub gotówką. Do WooCommerce można podłączyć system do wystawiania faktur.

Oczywiście za pomocą prostych funkcjonalności można tworzyć promocje lub okresowe upusty. Sklep na WordPressie posiada też zarządzanie magazynem towarów i jego stanem. Możliwa jest sprzedaż plików takich jak np. e-booki, pliki muzyczne, grafiki.

Hotel – strona z rezerwacjami. Strona dla firm organizujących przyjęcia, konferencje, wydarzenia.

WordPress z pomocą kilku dedykowanych wtyczek (plugins) świetnie się sprawdzi jako użyteczna witryna dla hotelu, agroturystyki, itp. Systemy rezerwacji pozwolą na łatwe “zabookowanie” miejsca lub sprawdzenie dostępności w określonym czasie lub przy uwzględnieniu różnych opcji.

Bloger, dziennikarz, artysta, podróżnik

WordPress powstał jako system do blogowania – takie było jego pierwotne przeznaczenie. Dlatego z niego korzystają wszyscy ludzie, których profesja lub pasje są realizowane przez pokazywanie ich działań lub prac.

Wielu artystów korzysta z możliwości tej platformy aby łatwo publikować zdjęcia, reportaże, filmy, muzykę, obrazy. Integracja z serwisami społecznościowymi pozwala na zwiększenie skuteczności.

Portal informacyjny, rozrywkowy, naukowy zbudowany z WordPressem

Czy duża strona może działać na takim systemie? Tak serwis poradzi sobie z dużą ilością treści, poukładaną w odpowiednie kategorie. Treści mogą być generowane przez różnych autorów i / lub edytorów. Oczywiście w przypadku takich dużych serwisów ważne jest też zarządzanie reklamami i tu WordPress spokojnie sobie z tym poradzi. Strona tego typu musi być wyposażona w system mailingowy i subskrypcji.

Przykłady to: BBC Europe, Variety, New Yorker


Sprawa optymalizacji – strony na WordPressie – czy strona tego typu będzie łatwo się pozycjonować?

Kogo nie ma w Google ten podobno nie istnieje :). A tak serio pozycja w wyszukiwarce jest ważna bo decyduje o skuteczności i realnych wynikach firmy. WordPress to czysty i optymalny kod, a takowy jest preferowany przez wyszukiwarki i katalogi internetowe.

Przyjazne linki, kategorie, tagi oraz wtyczki wspomagające pozycjonowanie (zarządzanie wyglądem snippetów – podgląd wyniku wyszukiwania w Google), mapy stron w formacie xml (struktura danych, która jest preferowana przez Google).


Co jeszcze jest możliwe gdy mówimy o wykorzystaniu takiego rozwiązania? Limitem jest chyba tylko wyobraźnia. Jeżeli szukasz rozwiązań dla siebie lub nie wiesz czy dany pomysł jest możliwy – skontaktuj się z nami.