Optymalizacja stron internetowych, a pozycjonowanie – SEO w WordPress – update 2021

Strony internetowe zbudowane z WordPressem uchodzą za takie, które łatwiej się pozycjonuje. Czy tak jest naprawdę?

Żadna strona sama z siebie nie będzie się sama “magicznie” pozycjonować, jednak można jej pomóc :), a nawet należy

optymalizacja-strony-internetowej

Optymalizacja stron internetowych vs pozycjonowanie

Spróbujmy wyjaśnić najważniejsze różnice i cechy związane z optymalizacją strony internetowej i jej pozycjonowaniem.

Optymalizowanie strony internetowej dla wyszukiwarek – oznacza przygotowanie strony zarówno pod względem technicznym i merytorycznym tak aby jej zawartość i struktura spełniały wymagania, a dokładniej mówiąc standardy wyszukiwarek. Krótko mówiąc chodzi o to by strona była optymalna jeśli chodzi o “oczekiwania” Google i innych wyszukiwarek.

Pozycjonowanie strony internetowej – to działania zmierzające do tego by strona w odniesieniu do wybranych fraz była na odpowiednio wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Zatem najpierw optymalizacja, a następnie pozycjonowanie.

Optymalizacja stron internetowych WordPress, czyli o co chodzi.

Dobrze zoptymalizowana strona www to podstawa by rozpocząć budowanie pozycji w wynikach wyszukiwania. Jeżeli strona nie jest odpowiednio skonstruowana i/lub nie są przestrzegane ogólne zasady – wówczas pozycjonowanie może być utrudnione albo wręcz niemożliwe.

Optymalizacja strony internetowej to trochę tak jak przygotowanie samochodu do wyścigu 🙂 trzeba zadbać o wszystko żeby zwiększyć szanse na zwycięstwo. Tu wszystko musi być odpowiednio ustawione – im precyzyjniej tym przewaga nad konkurencją rośnie.

Sama optymalizacja nie zapewni dobrego wyniku w wyszukiwarkach internetowej, jednak bez sensownej optymalizacji strony internetowej można zapomnieć o pozytywnych rezultatach.

O co należy zadbać jeśli chodzi o optymalizację strony www działającej na WordPressie?

  • Przygotowanie logicznej i czytelnej struktury strony – oferta to oferta, dane kontaktowe, informacje o firmie, etc. To niby oczywiste, jednak wiele firm oferujących bardzo drogie usługi pisze o nich… w kilku zdaniach, podobnie sprawa się ma z realizacjami – powinny być one wyczerpująco i konkretnie opisane. Jeśli oferta zawiera X propozycji to powinny być one rozbite na podstrony. Witryna będzie skuteczniejsza jeśli zamiast jednego linku z ofertą będzie ich kilka, np. oferta-malowanie, oferta- remont, oferta-…
  • Starannie napisane teksty. Bardzo ważny element. Tekst nie tylko powinien być napisany poprawnie i przekonywająco, ale powinien też być odpowiednio sformatowany przez dodanie nagłówków, list wypunktowanych, linków.
  • Odpowiednio duża ilość tekstów i informacji. Ten element jest często zapominany lub lekceważony. Strona musi mieć odpowiednią ilość treści, ponieważ to (głównie) treść jest indeksowana przez Google. Opis firmy nie może się zawierać w kilkunastu zdaniach – taka witryna ma niewielkie szanse by dobrze była pozycjonowana w wyszukiwarkach.
  • Media – zdjęcia, video, pliki. Efektywna czyli “interesująca” dla Google informacja to tekst + zdjęcia (i inne media), zdjęcia te powinny posiadać optymalne (możliwie najmniejsze) rozmiary i koniecznie muszą być opisane za pomocą atrybutów html – np. takich jak alt (alternative text).
  • Lekki motyw dla WordPressa – motyw jako taki ma niewielki wpływ na pozycje w wynikach wyszukiwania, ale jeśli jego kod nie jest zgodny ze standardami – wtedy można poważnie sobie zaszkodzić. Lekki oznacza szybki. Bez problemu można znaleźć listę aktualnych liderów szybkości motywów / szablonów WordPressowych.
  • Estetyka strony. Jak wizualna forma strony internetowej może wpływać na pozycjonowanie? Ano może 🙂 To co wpływa na wzrost pozycji strony internetowej to oczywiście to jak często jest ona odwiedzana i przeszukiwana. Każdy chyba się zgodzi, że “ładne” strony www są bardziej przekonywujące niż te mniej estetyczne.

Niech strona rośnie i staje się bardziej atrakcyjna jako zasób.

Kolejnym czynnikiem, który jest super ważny to aktualizowanie strony. Aktualizowanie to dodawanie nowych informacji do tych, które już istnieją. Nowe treści są sygnałem dla Google by “doindeksować” nową treść. Nowe treści powinny nawiązywać do oferty firmy. Treści te mogą być np. poradami eksperckimi, opiniami, informacjami o nowinkach, wydarzeniach.

Narzędzia do optymalizacji strony internetowej na WordPress

Termin narzędzia oznacza zbiór metod i dodatków w postaci wtyczek, które pomagają zoptymalizować stronę. Wtyczki te często są błędnie określane jako narzędzia do pozycjonowania, jednak mechanizmy te jedynie wspomagają witrynę w ten sposób by ją przygotować do takiej postaci aby treści na niej zawarte były skuteczniej lub lepiej “przyswajane” przez Google i inne wyszukiwarki.

Pluginy SEO, które warto wziąć pod uwagę to:

  1. SEO by Yoast!
  2. Rank Math SEO
  3. All in One SEO

Są to najpopularniejsze rozwiązania i jednocześnie są one najlepiej dopracowane. Ich funkcjonalności są dość zbliżone. Warto jednak starannie, naprawdę starannie i odpowiedzialnie skonfigurować te pluginy.

Powyższe rozwiązanie posiadają dokładną dokumentację, a w sieci można też znaleźć wiele materiałów i tutoriali, które pomogą w konfiguracji i użytkowaniu tych wtyczek na stronie internetowej.

Co możemy zrobić za pomocą wtyczek do SEO? Czy one same pozycjonują? I tak i nie.

  1. Zyskujemy kontrolę nad tzw. snippetami – czyli wynikami wyświetlanymi w Google. Jeśli nie użyjemy tej wtyczki Google pobierze tekst z początku wpisu lub strony, jeśli chcemy mieć kontrolę nad tym jak wyświetlają się informacje o naszej firmie w Google to te wtyczki na to pozwalają.
  2. Pozwalają na wygenerowanie mapy strony – website map. W skrócie jest to format danych o naszej stronie, który jest przygotowywany w postaci pliku xml, który ułatwia Google przeszukiwanie i indeksowanie strony.
  3. Umożliwiają konfigurację tego jak treści ze strony są prezentowane w mediach społecznościowych.
  4. Zawierają i budują informacje dla tzw. robotów wyszukiwarek – tworząc odpowiednie pliki – .htaccess oraz robots.txt

Dobrze wykorzystane wtyczki mogą wspomóc pozycjonowanie strony internetowej.

Optymalizacja obrazów na stronie.

Im lżejsze grafiki tym lepiej. Zatem co tu można zrobić by było najlepiej? W dużej mierze na tym polega optymalizacja stron internetowych, to podstawa działań od których się rozpoczyna pracę.

  1. Należy stosować odpowiednie rozmiary, jeśli obrazek jest potrzebny jako duży w sekcji hero – wtedy może on mieć ponad 1000px szerokości. Jeśli jednak w innych miejscach layoutu wyświetlane są mniejsze zdjęcia to należy je przeskalować w dowolnym programie do obróbki graficznej.
  2. Grafikę można zoptymalizować czyli odchudzić ją z kilobajtów również przy pomocy programów graficznych których używasz, albo skorzystać z rewelacyjnego Tiny PNG. Ta prosta strona czyni prawdziwe cuda w optymalizacji, po wgraniu grafiki widać wynik kompresji. I nic tu się nie odbywa kosztem jakości zdjęcia. Redukcja o 50% do 70% to rewelacyjny rezultat.

Optymalizacja stron internetowych to nie to samo co pozycjonowanie. Poczytaj więcej o różnicach. WordPress i SEO

 


Czego potrzeba by strona była właściwie zoptymalizowana dla wyszukiwarek?

Optymalizacja stron internetowych to dość skomplikowana i długa procedura. Czasami jest to walka o wynik, redukcję ilości zapytań do bazy. Umieszczanie kodu js, css albo odpowiedzialne kompresowanie html wymaga wiedzy i czasu. Upraszczanie struktury layoutu jest też opcją, która umożliwi szybsze renderowanie.

Zastosowanie rozsądnego cache’owania jest bardzo pomocne i wpływające na parametry szybkościowe witryny internetowej.

Tworzymy strony internetowe, które są zoptymalizowane pod kątem SEO.

Zapraszamy do kontaktu – z pewnością możemy zrobić dużo pożytecznego dla Twojej firmy.