Backup strony, czyli co dalej gdy strona nagle zniknie?

Przyczyn awarii strony internetowej lub jej “zniknięcia” może być wiele. Można wymienić kilka lub kilkanaście najbardziej typowych – włamanie, zawirusowanie, błąd skryptu, błąd serwera… przypadkowe skasowanie strony przez właściciela. Skutek jednak jest taki, że strona była i jej nie ma 🙂

Strona internetowa była i jej nie ma…

Zniknięcie strony to tylko skutek. Przyczyna to druga sprawa i czas na rozwiązanie zagadki przyjdzie gdy stronę da się przywrócić.

Większość sensownych hostingów gwarantuje codzienne wykonywanie kopii zapasowej strony przez okres 7 dni. Warto upewnić się jak to wygląda w praktyce zanim wybierzemy firmę hostingową. Należy uzyskać informację od takiej firmy:

  • Jak często jest wykonywany backup strony,
  • Czy obejmuje on wszystkie pliki i bazy (bazę) danych,
  • Jaki jest dostęp do tych backupów i czy firma gwarantuje w ramach swoich usług przywrócenie strony.
  • Można zapytać jak wygląda proces tworzenia kopii zapasowych. Standardowo jest tak, że każda nowa kopia nadpisuje (wymazuje) najstarszą wersję strony. Krótko mówiąc poniedziałkowa kopia strony nadpisze (wymaże) kopię z poniedziałku sprzed tygodnia. Warto tu zwrócić uwagę na to, że kopia jest wykonywana automatycznie i jeżeli strona zniknie w poniedziałek, a my się zorientowaliśmy, że www nie ma w środę – to kopie z wtorku i środy nie będą zawierać tego czego oczekujemy.
    W takiej kopii będzie zapisany stan z dnia w którym strona przestała działać lub jej nie ma. Po 7 dniach (czyli cały cykl backupu) będzie już po sprawie – zapisane kopie na nic się nie przydadzą.

Kopie zapasowe – nie zaszkodzi mieć dodatkowe zabezpieczenie

Strzeżonego Pan Bóg strzeże. To, że firma hostingowa wykonuje (a przynajmniej powinna) kopie zapasowe to jedna sprawa, my jednak nie powinniśmy polegać tyko na jednym rodzaju zabezpieczenia strony.

Strony zbudowane na WordPressie mogą mieć automatyczną kopię zapasową, którą można zapisywać na własnym dysku wirtualnym (dropbox, google drive) lub we wskazanym folderze na serwerze, albo w postaci paczki zip, którą można pobrać lokalnie na swój dysk. Jest to dobre i pewne rozwiązanie, i zazwyczaj wtyczki obsługujące tworzenie backupu posiadają też własne opcje by stronę przywrócić z backupu.

Własny backup strony na WordPressie  tworzy tyle kopii ile mamy dostępnego miejsca.

Własny backup będzie działać tak długo aż wyczerpie się dostępne miejsce. Zatem np. gdy używamy do zapisuj kopii zapasowej strony – google drive, który oferuje aż 15gb – to jest więcej niż potrzeba. Dropbox w wersji free daje 2bg i dla typowej strony firmowej to miejsce pozwalające na zapis 20 kopii.

Takie zabezpieczenie nie kosztuje właściwie nic, a gwarancja dostępu do ostatniej “dobrej” kopii zwiększają się radykalnie.

A co jeżeli kopii zapasowych strony internetowej nie ma albo są puste?

W takim przypadku sprawa nie jest ostatecznie beznadziejna, choć nie należy do prostych. W internecie teoretycznie nic nie ginie 🙂 i jest to dobra wiadomość.

Niektóre dane można odzyskać korzystając z serwisów typu web archive. Strony takie wykonują kopie stron www. W takim przypadku można kopiować “ręcznie” teksty i zdjęcia.

Co można zrobić by strona zbudowana na WordPressie była bezpieczna?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Nie ma nigdy 100% gwarancji – każdego dnia powstają nowe sposoby włamań. Czasami są to błędy zawinione przez twórców – przestarzałe wtyczki, motywy dla wordpress, brak aktualizacji samego WordPressa.

O stronę należy zwyczajnie dbać i okresowo sprawdzać czy wszystko jest ok.

W ramach naszych działań dokładamy wszelkich starań, by tworzone przez nas strony były bezpieczne. Na życzenie klienta możemy skonfigurować wykonywanie kopii zapasowej na dysku zewnętrznym.