Blog firmowy czy aktualności?

Blog jest kojarzony tylko z… bloggerami, dlatego wielu właścicieli firm lub instytucji sceptycznie ocenia koncepcję prowadzenia bloga na stronie firmowej. Niesłusznie. Blogi czyli pierwotnie rodzaj dzienników internetowych ewoluowały w formę nowoczesnych kanałów informacyjnych.

Sposób komunikacji wypracowany przez bloggerów znalazł zastosowanie w budowaniu wizerunku i komunikacji firmy, marki czy promocji produktów albo usług.

Blog firmowy czy aktualności?

Czym się różni blog firmowy od klasycznych aktualności? Nie ma zbyt wielu różnic. Aktualności prezentują informacje i na tym ich rola się kończy. Blog ma powodować, że czytelnicy mogą „zareagować” – udostępnić wpis na swoim profilu lub fanpage, skomentować lub ocenić (jeśli taka opcja została uwzględniona na blogu firmowym).

Tak więc od strony technicznej różnice pomiędzy klasycznymi aktualnościami, a blogiem firmowym są dość wyraźne.

 

Forma komunikacji i prezentacji informacji za pomocą aktualności vs blog

Tu także pojawiły się pewne różnice. Informacja w aktualnościach była zwięzła, krótka i nastawiona na przekazanie treści w jak najkrótszym tekście. Blog firmowy – biorąc pod uwagę doświadczenia bloggerów zakładał, że czytelnika należy zaangażować i powiązać z prezentowaną informacją. Dodano tu nie tylko narzędzia o których napisaliśmy powyżej, zmieniła się też jej forma. Informacja była pełniejsza i dokładniejsza, produkt był przedstawiany także w wymiarach społecznych. Wpis na blogu zachęcał do wyrażenia swojej opinii czytelnika.

Krótko mówiąc w firmach zrozumiano, że im większe zaangażowanie odbiorcy tym:

  1. Większy zasięg i tym samym skuteczność informacji,
  2. Bardziej przyjazna forma budowania wizerunku firmy,
  3. Możliwość dokonania oceny powodowała, że odbiorca bardziej zapamiętywał to co oceniał. Oczywiście zawsze istniało ryzyko, że może to być negatywna ocena… ale kto nie ryzykuje ten nie pije szampana.
  4. Blog może być połączony z social media, dzięki czemu informacja jest promowana we wszystkich dostępnych mediach.

Wszystkim naszym klientom rekomendujemy dodanie funkcji bloga na stronie firmowej. Stałe aktualizacje to rozsądna inwestycja w kreowaniu wizerunku firmy.

Wszystkie duże firmy i marki posiadają swoje blogi firmowe, co świadczy o tym, że ten rodzaj PR jest obecnie najbardziej wydajny.