Co wpływa na pozycjonowanie strony internetowej?

Fundamentalne pytanie „co wpływa na pozycjonowanie strony internetowej„? Co ma znaczenie jeśli chodzi o pozycję strony w wynikach wyszukiwania?

2 czynniki istotnie wpływające na pozycjonowanie strony internetowej, które nigdy się nie zmienią:

  1. Ilość i wartościowość treści. Zawsze ważna będzie jakość tekstów i ich ilość, z naciskiem na jakość.
  2. Popularność – czyli klikalność. To czy dane informacje są potrzebne (atrakcyjne, użyteczne) decydują odbiorcy. Im częściej coś jest czytane i klikane tym naturalnie większa jest jego popularność.

Co można zrobić by poprawić te 2 kluczowe czynniki związane z pozycjonowaniem strony internetowej?

  1. Należy zadbać o przygotowanie dobrych tekstów, zarówno pod względem merytorycznym, jak i objętościowym (krótkie teksty mają niewielką szansę by dobrze się pozycjonować – choć oczywiście jest to możliwe przy odrobinie szczęścia), czy wreszcie w odpowiednim formacie. Ważna jest nie tylko ilość ale także podział tekstów, dodanie nagłówków, uzupełnienie w postaci zdjęć, dodanie linków wewnętrznych i zewnętrznych. Strona powinna mieć tzw. przyjazne url (linki), zawierające frazy kluczowe.
  2. Częstotliwość dodawania nowych treści. Strona systematycznie aktualizowana jest bardziej „atrakcyjne” dla Google. Druga sprawa to ilość linków, każdy nowy wpis to nowy link. Jeżeli strona składa się z 20 linków na starcie, a po pół roku ta ilość ulega podwojeniu to naturalnym jest, że szanse na zwiększenie zasięgu strony i dotarcia do właściwych klientów jest większe.

WordPress jest optymalnym pod względem SEO systemem, który posiada:

  • Wbudowany system przyjaznych url,
  • Łatwy i intuicyjny edytor pozwalający na dodawanie treści,
  • Semantyczny kod html5, który jest bardziej zrozumiały dla wyszukiwarek. Oczywiście sporo zależy od standardu użytego motywu ale silnik to porządna konstrukcja,
  • Obecnie większość motywów jest responsywna i z tego powodu strony są nieco lepiej oceniane przez Google. Jakie znaczenie dla pozycjonowania ma responsywność strony można przeczytać tutaj,
  • Dodatki SEO pozwolą na lepszą optymalizację pisanych tekstów.

Co wpływa na pozycjonowanie strony internetowej? Wiele czynników, co więcej każda branża rządzi się nieco innymi prawami.

Należy pamiętać o kilku pryncypiach i zabrać się do pracy.