Czy strona internetowa ma wpływ na zyski w firmie?

Naturalne pytanie każdego zdrowego przedsiębiorcy brzmi “co ja z tego będę mieć?”. Inwestując czas i pieniądze w nową stronę internetową dla firmy, kiedy można spodziewać się, że ta strona będzie “zarabiać” i czy w ogóle będzie przynosić jakieś zyski?

Czy strona internetowa może”zarabiać” pieniądze dla firmy, którą reprezentuje?

Czy to jest możliwe? Oczywiście pomijamy strony, które prowadzą działalność typu sklep internetowy – bo przecież takie strony z natury rzeczy skupiają się na klasycznej sprzedaży towarów lub usług.

W jaki sposób strona internetowa zarabia pieniądze dla firmy? Bo to, że zarabia to jest pewne.

Każdy wie strona prezentuje (albo powinna) ofertę. Oferta z natury rzeczy skłania klienta (tego kogoś po drugiej stronie monitora) do zapytania o konkretne szczegóły lub wprost do skorzystania z niej jeśli warunki są jasne i proste.

Strona internetowa firmy jako źródło zapytań ofertowych i zamówień

Nic odkrywczego – po to jest strona aby klient mógł złożyć zamówienie. I teraz zasadnicze pytanie – czy i w jakich warunkach profesjonalna strona się opłaca? Czy chodzi tylko o wizerunek? Prawdziwy biznesmen oczekuje konkretów i cyfr.

Koszty zwrotu nakładów pieniężnych na profesjonalną stronę internetową dość łatwo oszacować.

Po pierwsze można określić ile zamówień / zapytań będzie zrealizowanych poprzez klientów, którzy sami trafili i zainteresowali się ofertą firmy. Po drugie należy wziąć pod uwagę kontrakty zdobyte przez handlowców z pomocą strony internetowej – czyli klient jest zainteresowany, ale chce jeszcze poznać więcej szczegółów.

Strona internetowa jest czymś w rodzaju samodzielnego sprzedawcy – to po pierwsze. Po drugie strona firmowa jest nieocenionym wsparciem i pomocą dla handlowców i marketingowców – po każdej rozmowie można i należy zachęcić klienta żeby poznał więcej szczegółów lub zapoznał się z innymi elementami oferty, które są na stronie www.

Co zrobić aby strona internetowa skutecznie zarabiała pieniądze dla firmy?

Aby strona www firmy była efektywna sprzedażowo należy spełnić następujące warunki:

  1. Oferta musi być precyzyjna, czytelna i… wartościowa dla klienta. Tu przedsiębiorca musi nieustannie pracować nad swoją ofertą, badać jak klienci reagują, o co pytają, etc. Jeżeli uda się stworzyć ofertę, która trafia w potrzeby klientów wtedy jest już z górki. W jaki sposób udoskonalać swoją ofertę? Podstawową sprawą jest analiza zachowań klientów na stronie – co klikają, czego szukają, jak długo przebywają na stronie. Jeżeli ze statystyk dowiemy się, że częściej jest “czytana” oferta dotycząca produktu B, to warto się zastanowić dlaczego i czy nie należy bardziej promować produktu B lub zmienić czegoś w produktach A, C, D, itd.
  2. Strona musi być atrakcyjna wizualnie. To chyba jasne.
  3. Strona musi być przyjazna dla użytkownika:
    1. dostosowana do urządzeń przenośnych (telefon, tablet),
    2. powinna posiadać wersje językowe jeśli klientami są podmioty z innych krajów,
    3. w przypadku dużych ilości treści powinna posiadać mechanizm wyszukiwania,
  4. Powinna być zawsze aktualna. Należy szczególnie dbać o to by aktualność oferty pokrywała się ze stanem rzeczywistym. Dwa należy dodawać informacje i aktualności na temat życia firmy, jej planów, realizacji, inwestycji – słowem wszystkiego co świadczy o pozytywnej aktywności firmy.

Pamiętaj drogi właścicielu firmy – Twoja strona to pierwsze miejsce, które będzie sprawdzane jeśli Twój klient będzie szukać Twojej oferty.


Sprawdź nasze portfolio, skontaktuj się z nami i powiedz jaką rolę powinna spełniać Twoja strona internetowa.