Czy WordPress jest bezpiecznym systemem dla stron internetowych w 2021?

Nic nigdy nie powinno być pewne (poza śmiercią i podatkami). I ta maksyma jest odpowiednia dla powyższego pytania. To co dawało poczucie bezpieczeństwa jeszcze tydzień temu, dziś już może nie dawać absolutnych gwarancji.

Sam silnik WordPressa to część całego systemu, najważniejsza, ale nie jedyna.

Sytuacja jest taka jakby w salonie samochodowym zadać takie pytanie: czy to auto jest bezpieczne? To zależy jak będzie się nim jeździć i jak je użytkować.

Czy WordPress jest bezpiecznym systemem dla strony internetowej? A dokładniej czy może być bezpieczny.

Na bezpieczeństwo składa się wiele elementów – to po pierwsze. Zabezpieczenia ulegają zmianie, tak jak metody łamania tych zabezpieczeń – to po drugie. Konkluzja jest taka, że o bezpieczeństwo należy dbać w sposób ciągły. Nie ma rozwiązań, które będą niezawodne i zadziałają zawsze.

Co można zrobić by poprawić bezpieczeństwo witryny www, która jest zbudowana na WordPressie?

  1. Mocne loginy i hasła logowania do panelu. Brzmi banalnie, ale to podstawa wszystkiego. Dobrze jest je okresowo zmieniać. Loginy nie powinny się kojarzyć z nazwą strony / marki / właściciela. Dotyczy to również danych logowania do panelu hostingowego / kont ftp / poczty. Włamanie na stronę internetową ma wiele „drzwi”, dlatego każde potencjalne wejście trzeba zabezpieczyć.
  2. Baza danych – tak samo jak powyżej, powinna mieć skomplikowaną nazwę bazy i użytkownika. Nazwa bazy danych i nazwa użytkownika nie mogą być takie same. Niestety nie wszystkie serwisy hostingowe na to pozwalają, dlatego dobrze jest zwrócić na to uwagę podczas wyboru. Baza danych może mieć inny niż domyślny prefix. Standardowo jest to wp_ rozsądnie jest go zmienić na inny.
  3. Aktualizacje: WordPress, używanych Motywów oraz wtyczek. Warto zwracać uwagę jak często i czy w ogóle dane wtyczki / motywy są aktualizowane i zgodne z bieżącymi wersjami WP. Zdarza się, że twórcy zarzucają rozwój swoich produktów i brak ich aktualizacji chociażby w zakresie bezpieczeństwa stanowi dużą nieostrożność.
    Innym aspektem o którym warto pamiętać jest szukanie nowych / lepszych rozwiązań. Rynek technologiczny WordPressa dostarcza ciągle nowe koncepcje i rozwiązania. Dobrze jest aby z nich korzystać, jeśli mają wpływ na stopień zabezpieczeń, funkcjonalności, szybkości działania.

Podsumowując: Czy WordPress jest bezpiecznym systemem dla stron internetowych?

Tak. O ile się o taką stronę dba, aktualizuje i rozwija. To prosta zasada ale jedynie słuszna i skuteczna. Nie można pozostawiać tak ważnego elementu wizerunku i marketingu firmy jak strona www bez należytej opieki.

W naszej ofercie jest propozycja stałej opieki nad stronami internetowymi WordPress Assistance. Zapraszamy zainteresowanych do kontaktu.