Jak stworzyć stronę internetową?

Samodzielne stworzenie strony internetowej jest dziś o wiele prostsze niż kiedykolwiek. Dostajemy do użytku szereg darmowych (i bardzo dobrze napisanych) rozwiązań, które do pewnego stopnia świetnie sprawdzą się gdy zdecydujesz się samodzielnie stworzyć stronę internetową.

No to jak stworzyć stronę internetową samodzielnie?

Rozpoczęcie działań jest dość proste. Wystarczy najzwyklejsze konto na serwerze lub uruchomienie własnego serwera działającego lokalnie na komputerze by pracować nad stroną internetową zanim wypuści się ją w świat.

Omówimy w tym przypadku tworzenie własnej strony internetowej przy użyciu WordPress’a. Na zwykłym koncie hostingowym możemy zainstalować WordPressa albo samodzielnie (przez wgranie plików i uruchomienie instalacji) lub za pomocą autoinstalatora, który jest dostępny w większości firm hostingowych.

Samodzielna instalacja WordPress – pobieramy aktualną wersję, rozpakowujemy i wgrywamy na serwer. Przed uruchomieniem instalacji należy utworzyć nową bazę danych i zapisać takie informacje jak: nazwa hostu, nazwa bazy danych, nazwa użytkownika, hasło. Instalacja jest prosta i jeśli nie będzie żadnych problemów związanych z bazą danych to wszystko powinno zakończyć w kilka minut.

Autoinstalacja – dostępna u większości firm hostingowych, polega na uruchomieniu automatu, który wykonuje wszystkie czynności (także utworzenie nowej bazy danych), od użytkownika potrzebne jest tylko podanie loginu i hasła, którego będzie używać podczas pracy z CMS.

Co dalej?

Domyślnie WordPress jest instalowany z kilkoma motywami z cyklu „Twenty” – ostatnie wydanie to Twenty Sixteen – https://pl.wordpress.org/themes/twentysixteen/

Motyw dość podstawowy, wykonany porządnie i schludnie.

Motyw WordPress Twenty Sixteen

 

i jak można się domyślać nie spełni większości oczekiwań. Co możemy zrobić? Wybrać coś innego z darmowych opcji – https://pl.wordpress.org/themes/browse/featured/ lub komercyjnych – jaki szablon / motyw jest lepszy czy darmowy czy komercyjny już kiedyś pisaliśmy.

Funkcje dodatkowe – czyli wtyczki.

W zależności od typu strony musimy ją wyposażyć w niezbędne funkcje i dodatki, WordPress korzysta z obszernego repozytorium wtyczek (plugin), które pozwalają na rozbudowę strony internetowej. Wg ostatnich informacji w darmowym repozytorium jest ich… ponad 40 tysięcy.

Tu jednak należy zachować daleko idący umiar – instaluj to czego naprawdę potrzebujesz. Każda z wtyczek to oddzielny zestaw skryptów, napisana przez różnych programistów – jedne wtyczki są lepsze, inne zupełnie odwrotnie. Przy wyborze kieruj się częstotliwością aktualizacji, opiniami użytkowników, ilością instalacji.

Jak wynika z powyższych informacji samodzielne wykonanie strony internetowej nie jest czymś nadzwyczajnym, jednak praca przy jej dostosowaniu do potrzeb pod względem wizualnym i technicznym to inna bajka i wymaga już dokładniejszego poznania zarówno samego WordPress’a jak i języków programowania oraz technologii, które są obowiązujące.