Jaki wybrać motyw do WordPress – darmowy czy płatny – update 2021

Prawie 6 lat temu zastanawialiśmy się nad tym jaki wybrać “szablon” do strony na WordPressie? Darmowy, komercyjny, czy może wykonany na zamówienie? Jak to wygląda dzisiaj? Sprawdźmy bo trochę się zmieniło.

Jak obecnie wygląda rynek szablonów / motywów do WordPress’a? Jaki wybrać motyw do WP?

Do dyspozycji mamy 4 typy motywów w rozumieniu licencji / praw do użytkowania na stronach wordpressowych:

  1. Darmowe na 100%,
  2. Darmowe z opcją PRO – czyli płatne dodatkowe funkcje premium,
  3. Komercyjne – płatne na zasadach royalty free, czyli, że taki szablon może kupić każdy kto chce. Jest też wersja na wyłączność ale zwykle są to dość wysokie stawki,
  4. Wykonane na zamówienie.

Porozmawiajmy o wadach i zaletach poszczególnych rodzajów.

Szablony darmowe WordPress – zalety i wady

  • Najważniejszą zaletą wydaje się… brak kosztów. I w zasadzie tak jest, ale czasami dostosowanie darmowego rozwiązania do własnych oczekiwań i wymagań bywa trudne, czasami nie. To zależy od tego jak dany szablon / motyw został napisany. Więc konfiguracja i dopieszczanie może pochłonąć czas i nerwy. Więc niby za darmo, ale rzadko uruchomienie szablonu WordPressa załatwia całą sprawę od razu.
  • Duży zbiór dostępnych motywów. W oficjalnym repozytorium WordPressa jest ich ponad 8000. W tym te oficjalne motywy, które są domyślnie instalowane z WordPressem, a które są koszmarnie siermiężne. Bardzo dobrą wiadomością jest wzrost jakościowy darmowych motywów – zarówno pod względem funkcji jak i domyślnego wyglądu. Kilka lat temu mieliśmy sytuację gdzie w masie okropieństw można było znaleźć kilka fajnych. Obecnie sytuacja wygląda znacznie lepiej.
  • Zwykle te szablony są porządnie napisane, bo musiały przejść przez kontrolę “jakości” by wskoczyć do repozytorium. Większość jest aktualizowana i dopasowywana do kolejnych wersji WordPress’a, czyli można domyślać się, że jest lepiej zabezpieczona albo zoptymalizowana.
  • Zazwyczaj nie ma w nich… bajerów i modnych dodatków, choć nie jest to ścisłą regułą.
  • Istnieje lista motywów / szablonów na WordPressa, które charakteryzują się świetną szybkością działania i funkcjonalnościami. O tym na samym końcu, bo warto podkreślić te cechy i wymienić konkretne motywy.

Szablony darmowe WP z opcją PRO

  • Ten typ motywów ma dodatkowe funkcje, które działają gdy dokona się zakupu wersji profesjonalnej. Takie jak np. sticky header czy obsługa google fonts. Bywa tak, że te dodatki pro, w innych szablonach (darmowych) są dostępne domyślnie.
  • Twórcy w ten sposób próbują w jakiś sposób zmonetyzować koszty wykonania motywu. Każdy powinien ocenić czy taka wersja jest niezbędna, zwykle nie bardzo.

Szablony WordPress Komercyjne

  • Płatne, komercyjne, do niedawna uznawane za lepsze. Dostępne w pakietach za kilkanaście dolarów / euro.
  • Są na pierwszy rzut oka – w wersji demo – bardziej atrakcyjne niż darmowe odpowiedniki.
  • Posiadają predefiniowane ustawienia, czyli wersje demo z ułożonymi przykładowymi elementami, kolorami, efektami, etc. Można je zaimportować i zmodyfikować dostosowując do własnych potrzeb. Daje to komfort szybszej pracy. To po prostu dobrze wykonane layouty stron, w których można zmienić teksty, grafiki, kolory, etc.
  • Jeszcze kilka lat temu takie szablony były dobrej lub bardzo dobrej jakości. Obecnie oceny jakościowe już nie są tak jednoznaczne i zdarzają się różne niespodzianki.
  • Zwykle są motywy, które posiadają wiele opcji konfiguracji, z których korzysta się… czasami tylko raz. Skutkiem tego jest wolniejsze działanie bo motyw każdorazowo musi wczytywać zasoby do wielu opcji. Czyli nie są to już optymalne rozwiązania.

Szablony na zamówienie

  • Najdroższy model i najbardziej czasochłonny. W swoim czasie uznawany za najlepszy. Obrazowo można powiedzieć, że to jak z szyciem garnituru na osobiste zamówienie. Rozmiar, materiał i wszystko inne jest zaprojektowane pod konkretne wymagania.
  • Takie motywy zazwyczaj działają optymalnie szybko. Nie ma tu kompromisów w zakresie funkcji albo wyglądu.
  • Problemem jest tu to, że zwykle programista tworzący motyw nie poradzi sobie z designem. To rzadkość gdy developer potrafi także wykonać ciekawy projekt strony internetowej. Zatem do takiego rozwiązania angażuje się minimum 2 osoby. Designera i developera, a to ma poważny wpływ na koszty, które można ocenić na kilka tysięcy minimum lub więcej.
  • Otrzymuje się unikalny projekt, który powinien wyglądać indywidualnie i wczytywać się super szybko.
  • Konsekwencją tego wyboru jest “związanie” się z developerem, który będzie rozwijać albo uzupełniać projekt motywu. Podobnie rzecz się ma w przypadku aktualizacji. Czy są to dalsze koszty.

Jaki wybrać motyw na stronę internetową na WordPressie?

Należy się zastanowić nad wszystkimi za i przeciw, które wymieniliśmy powyżej. To oczywiście indywidualna sprawa, ale rzutuje na to co dalej będzie się dziać ze stroną internetową. W zakresie jej bezpieczeństwa, szybkości i możliwości rozbudowy w zależności w przyszłości.

Jakiego motywu nie wybierać najpierw.

Najgorszą opcją naszym zdaniem jest wybór szablonu / motywu / theme, komercyjnego. Obecnie te rozwiązania nie mają żadnej wyraźnej przewagi nad innymi motywami. A bywa, że są przeładowane, wolne i średnio zabezpieczone.

Motyw darmowy to dobra opcja, pod warunkiem, że wiemy czego chcemy i mamy kogoś kto stronę doprowadzi do pożądanego punktu. W niektórych przypadkach takie motywy mają też własną bibliotekę layoutów predefiniowanych.

Skoro darmowy, to jaki wybrać motyw?

Mamy swoje typy, z których często korzystamy. Powodów jest kilka:

  • Szybkość i optymalizacja samego theme. To ważny punkt startowy i to jak działa sam motyw jest bardzo ważne na początku.
  • Są rozsądnie konfigurowalne, czyli mają to co jest potrzebne: obsługę typografii, kolorów lub ustawień podstawowych sekcji.
  • Pozwalają na zastosowanie właściwie do każdego projektu. Są rozbudowywalne i uruchomienie na nich dodatkowych modułów takich jak, sklep, wielojęzyczność albo newsletter nie powoduje konfliktów.

Polecamy motywy / szablony na których pracujemy: Blocksy, WP Ocean i Astra. Najlepszym z nich naszym zdaniem jest Blocksy. Posiada bardzo ciekawe opcje konfiguracji, które nie zdarzają się w standardzie – np. nagłówek. Jest to motyw szybki, elegancki, dobrze napisany – jednym słowem najlepszy wybór jako baza do pracy.

Przykładem strony wykonanej na Blocksy jest: https://dawidwaszak.pl. Kompletna strona, ze sklepem, newsletterem. A do tego przyjemnie i lekko działająca. Sticky header efektownie i wygodnie pozwala na nawigowanie po serwisie.

jaki wybrać motyw wordpress na stronę internetową

Podsumowanie

O ile liczba różnych zmiennych, które decydują o takim czy innym wyborze jest spora, to warto pamiętać o tym, że najlepiej jest skorzystać z rady kogoś doświadczonego.
Również warto zwrócić uwagę na datę aktualizacji motywu, jeśli jest często aktualizowany to znaczy, że autorzy nad nim czuwają i jest bezpieczny. Druga sprawa – ilość pobrań – jest ona zazwyczaj widoczna przy motywie. Jeśli jest ich dużo to znaczy, że istnieją dobre powody by sądzić, że to dobry wybór motywu WordPress.
Trzy – nie zaszkodzi przejrzeć jak często support rozwiązuje zgłaszane problemy. To świadczy o jakości wsparcia technicznego, które jest bardzo ważne.

My wiemy jak wybrać motyw do WordPress. Mamy nadzieję, że Ty po lekturze tego wpisu także wiesz już więcej.