Jakie są trendy w projektowaniu stron internetowych w 2023?

Trendy w projektowaniu stron internetowych? Czy jest coś takiego? Można wskazać kilka najważniejszych cech, funkcjonalności i  rozwoju projektowania stron internetowych w 2023 roku:

  • Minimalizm i prostota – coraz więcej stron internetowych stawia na minimalistyczne i oszczędne podejście do projektowania, które pozwala użytkownikowi skupić się na istotnych treściach i funkcjonalnościach. 
  • Personalizacja – strony internetowe są coraz bardziej dostosowywane do potrzeb odbiorców. Zasadą, którą od dawna stosujemy jest twierdzenie, że strona internetowa nie jest tworzona głównie dla jej właściciela ale dla odbiorcy. 
  • Równowaga pomiędzy formą a funkcją – projekty stron internetowych coraz częściej łączą estetykę z funkcjonalnością, co pozwala na stworzenie atrakcyjnego i intuicyjnego komunikatu dla użytkownika. Często zdarza się, że treści jest zbyt mało, albo, że jest tworzona niezgodnie z wymaganiami, albo jest ona po prostu niezrozumiałą dla odbiorcy.
  • Interakcja klient – firma. Wszystko co pozwoli na to by użytkownik / klient mógł i chciał przekazać swoją opinię albo skomunikować się z firmą, 
  • Minimalizacja czasu ładowania – wraz z coraz szybszymi połączeniami internetowymi, oczekiwania użytkowników w zakresie szybkości ładowania stron internetowych rosną. To wymusza na projektantach minimalizację czasu ładowania stron. Optymalizacja to szeroki proces, ale jego uwzględnienie podczas projektowania jest bardzo ważne.
  • Różnorodność treści – coraz więcej stron internetowych oferuje różnorodne treści. Mogą to być: filmy wideo, infografiki, animacje, interaktywne narzędzia, aby przyciągnąć i zainteresować użytkowników. Różnorodność treści powinna być dopasowana do celów i potrzeb strony internetowej, a także do oczekiwań i potrzeb grupy docelowej. Warto również pamiętać, że zróżnicowanie treści powinno być stale aktualizowane i uzupełniane, aby utrzymać zainteresowanie użytkowników.
  • Responsywność – strony internetowe muszą działać poprawnie na różnych urządzeniach. Począwszy od smartfonów do desktopów. To wymaga projektowania stron internetowych z myślą o responsywności i dopasowaniu do różnych ekranów i rozdzielczości.