Pozycjonuj się naturalnie

Oczywiście każda firma, podmiot, bloger, ktokolwiek dla kogo ważna jest pozycja w wyszukiwarkach. Zdecydowanie prawie każdy chciałby aby jego strona dobrze się pozycjonowała. Oczywiste jest, że skoro prezentujemy jakieś treści to powinny one być „widoczne” dla innych.

2 metody pozycjonowania stron internetowych… naturalne i… nienaturalne

Pozycjonowanie wykonywane przez agencje SEO.

Pierwszą myślą jaka przychodzi do głowy to zamówienie pozycjonowania w firmie, która świadczy tego typu usługi. Jak wygląda proces pozycjonowania „komercyjnego”? Firma, która przyjmuje tego typu zlecenie bada konkurencyjność branży, popularność słów, które chcemy wypozycjonować w powiązaniu z naszą www. I oczywiście otrzymujemy wycenę i umowę. Pozycjonowanie komercyjne nie jest jednorazowym zabiegiem. Zwykle umowy o pozycjonowanie zawiera się na okres 1 roku, a rozliczenia efektów (bo płaci się zazwyczaj za efekt – czyli jeśli dana fraza osiągnie zakładaną pozycję) są fakturowane miesięcznie.

W zależności od konkurencyjności i ilości słów kluczowych (fraz) budżety ustalane dla agencji SEO są różne. Im mniejsza konkurencja tym taniej, a im bardziej popularna branża (czyli dużo firm o takim samym profilu lub usługach) tym drożej.

Co robią agencje SEO aby wypozycjonować stronę internetową firmy?

Zakres działań może być dość spory. Metody osiągania wyników SEO są zmienne, ponieważ Google cyklicznie dokonuje zmian w algorytmie pozycjonującym.

Do standardowych działań agencji SEO można zaliczyć:

  1. Wykonanie audytu strony internetowej, sprawdzenie poprawności jej wykonania i optymalizacji pod kątem „oczekiwań” wyszukiwarek. Audyt kończy się albo raportem i sugestiami zmian albo… działaniami na stronie, która wymaga poprawy – zależy od umowy.
  2. Korekta tekstów (wprowadzenie do nich słów kluczowych, zbadanie stopnia nasycenia), linkowanie wewnętrzne.
  3. Dodanie nowych tekstów – jeśli jest taka możliwość.
  4. … pisanie tekstów na „zapleczach” pozycjonerskich – czyli dodawanie informacji o firmie na stronach, które są wysoko wypozycjonowane. Agencja SEO dodaje tekst lub teksty o firmie (z linkami do jej strony) i w ten sposób „ciągnie” stronę do góry. Co się dzieje gdy przestajemy płacić za pozycjonowanie? Teksty te są usuwane – zazwyczaj i jak można się spodziewać pozycja spada.
  5. Poprawki techniczne w kodzie strony, dodanie map strony, zgłoszenie do Google Webmaster Tools,
  6. Analityka – agencje SEO za pomocą różnego rodzaju narzędzi obserwują co się dzieje z danymi stronami, linkami i podejmuje odpowiednie działania korygujące aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty.
  7. Innym sposobem pozycjonerskim jest dodawnie informacji o firmie w katalogach branżowych, na forach dyskusyjnych, serwisach społecznościowych, itd. W myśl zasady im więcej linków zewnętrznych tym lepiej.

Oczywiście są to tylko niektóre metody. Niewątpliwą zaletą jest (zazwyczaj) osiąganie zakładanych wyników, wadą – uzależnienie od agencji SEO – czyli stałe koszty. Innym ważnym elementem jest to, że po zmianie algorytmów… pozycja strony może też ulegać czasami poważnym wahaniom.

Pozycjonowanie naturalne wykonywane… samodzielnie

Tak jest, można pozycjonować się samodzielnie… jednak proszę nie myśl, że takie pozycjonowanie nie będzie Cię nic kosztować. Nie ma lekko. Pozycjonowanie naturalne niesie wiele korzyści i zapewnia praktycznie stałą wysoką pozycję strony. Czyli jeśli już raz uda nam się wskoczyć na wysoką pozycję to łatwo z niej nie spadniemy.

Pozycjonowanie naturalne - strony internetowe wordpress
Pozycjonowanie naturalne – strony internetowe wordpress

Pozycjonowanie naturalne to stałe i cykliczne dodawanie nowych treści na stronę internetową. Co to oznacza w praktyce? Tworzymy i tworzymy i jeszcze raz tworzymy nowe teksty.

Teksty muszą mieć odpowiednią strukturę, długość i jakość. Przez jakość rozumiemy także sensowność i czytelność tekstów… teksty muszą posiadać nagłówki, zdjęcia, linki.

  1. Obserwujemy i analizujemy statystyki, na podstawie tych danych oceniamy czy oferta albo informacje o firmie zostały napisane i skonstruowane tak by były widoczne dla wyszukiwarki. Dalej – stała praca by oferta była jak najbardziej czytelna, kompletna i sensowna.
  2. Gdzie dodawać nowe treści? Czym jest strona dla Google? Jest zbiorem treści i linków. Jeśli strona ma powiedzmy w menu zakładki – o firmie, oferta, cennik, kontakt – to Google „widzi” taką stronę jako zbiór 4 linków. Praktycznie taka strona nie ma prawa się pozycjonować. Co zrobić by tych linków było więcej? To proste. Uruchomić aktualności / blog firmowy i tam dodawać nowe materiały. Należy pisać o ofercie, o aktywności firmy, o branży, o planach – im więcej „jakościowych” tekstów tym lepsza pozycja strony i oczywiście ilość linków widocznych przez G.
  3. I to wszystko…

Metoda tego typu będzie skuteczna zawsze i oprze się wszelkim zmianom w algorytmach – content is a king i to się nigdy nie zmieni. Strona, której struktura i treść rosną będzie zawsze mieć przewagę nad stronami, które są pozycjonowane „nienaturalnie”.

Warto dbać o własną stronę – to przecież pierwsze miejsce informacji o firmie.