Darmowe serwisy blogerskie – blogger, wordpress.com i inne. Przenoszenie bloga – kiedy i w jaki sposób.
Przenoszenie bloga zwykle wiąże się z pewnym niepokojem. Czy wszystko pójdzie dobrze, czy nie stracimy odbiorców, czy wszystkie treści bezproblemowo zostaną zaimportowane w nowym miejscu?
Każdy kto chce prowadzić własny blog najczęściej korzysta na początku z serwisów, które oferują taką usługę za darmo. Taki blog działa na subdomenie, która zawiera nazwę bloga lub użytkownika, np. facetigotowanie.wordpress.com.
Szybko i w prosty sposób można rozpocząć własną przygodę z blogowaniem. Blog działający na blogger, wordpress.com, itp., oprócz wpisów może zawierać także klasyczne strony, np. o mnie, kontakt, zasady współpracy, etc. Blogi posiadają narzędzia do udostępniania w social media,
Blogi tego typu już na starcie zyskują grono odbiorców, ponieważ funkcjonują w otoczeniu innych stron bloggerskich, jest to czasami pomocne na początku by nowo powstały blog zyskał czytelników.
Zakładając własny blog na darmowych (i dużych co trzeba podkreślić) platformach zyskuje się:
- Duże bezpieczeństwo – platformy posiadają bardzo skuteczne zabezpieczenia, a zatem ryzyko shackowania takiego bloga jest niewielkie,
- Dostęp do limitowanej liczby motywów (szablonów, theme) na bazie których można personalizować wygląd bloga.
- Możliwość wzajemnego promowania blogów przez zebranie osób, które interesuje podobna tematyka wpisów i publikacji.

- Można zakupić motyw, który jest komercyjny, ale musi być on dostępny w zbiorze motywów zaakceptowanych przez platformę blogową. Nie można zainstalować zewnętrznego motywu, który zakupi się w jakimś serwisie zewnętrznym z „szablonami”.
Podsumowując: Zaletą posiadania bloga w obrębie darmowych platform blogerskich jest – bezpieczeństwo, udział w społeczności blogerskiej (i potencjalna możliwość zdobycia czytelników obserwujących już istniejące blogi). Wadami są: ograniczony dostęp do szablonów komercyjnych, brak możliwości wgrywania własnych wtyczek (pluginów), bardzo ograniczona personalizacja – dostosowania bloga wizualnie i funkcjonalnie.
Blog zbudowany w darmowej opcji platform bloggerskich sprawdzi się gdy rozpoczynamy publikację – nie ponosimy kosztów, uczymy się jak wszystko działa – nabieramy doświadczeń. Zdobywamy popularność, która jest mierzona ilością odwiedzin, komentarzami, ilością udostępnień treści w social media (facebook, twitter, google+, itd).
Taki blog wizualnie i funkcjonalnie będzie przypominać setki (jeśli nie tysiące) innych.
Przenoszenie bloga z bloggera lub WordPress.com – kiedy warto to zrobić
Można rozważyć kilka sytuacji w których przeniesienie bloga na własny serwer i pod własną domeną jest korzystne i ma wpływ na rozwój działalności blogera. Są to następujące przypadki:
- Blog ma mieć indywidualny lub bardziej spersonalizowany niż domyślnie wygląd i funkcje. Na przykład chcemy do bloga dodać newsletter, czy stworzyć alternatywne wersje językowe albo chcielibyśmy aby publikacje automatycznie były wyświetlane na np. facebooku.
- Chcemy kontrolować proces pozycjonowania za pomocą wtyczek wspomagających SEO.
- Chcemy uruchomić sklep internetowy lub sprzedaż jednostkową (towary, usługi, pliki do pobrania – audio, video, pdf).
- Chcemy umieścić reklamy, które pomogą w utrzymaniu bloga (przy odpowiedniej oglądalności – jest to ciekawe źródło dodatkowych przychodów).
- I wreszcie chcemy by adres bloga był krótki i kojarzony z tym co robimy, i zamiast mojblog.wordpress.com będziemy mieć własny adres – mojblog.pl
Jak w praktyce „przenosi się” stronę (blog) z bloggera lub wordpress.com na własny serwer.
Realizacja przetransferowania strony na własny serwer to kilka czynności:
- Wybór hostingu i zakup domeny,
- Eksport treści z bloga do pliku xml lub innego dostępnego formatu,
- Uruchomienie serwera i konfiguracja domeny,
- Import treści,
- Ważne! Ustawienie przekierowań jeśli to konieczne,
- Pozostawienie informacji na „starym” blogu o nowej stronie internetowej,
- Konfiguracja motywu, wtyczek i wszystkiego co chcemy na nowym blogu,
- Konfiguracja zabezpieczeń.
Przeniesiemy bloga na wskazany adres
Możemy wykonać przeniesienie bloga na własny serwer i domenę – zajmiemy się wszystkimi czynnościami, zarówno technicznymi, jak i merytorycznymi. Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz tego typu usługi.