Przenoszenie bloga z blogger lub wordpress.com na własny serwer

Darmowe serwisy blogerskie – blogger, wordpress.com i inne. Przenoszenie bloga – kiedy i w jaki sposób.

Przenoszenie bloga zwykle wiąże się z pewnym niepokojem. Czy wszystko pójdzie dobrze, czy nie stracimy odbiorców, czy wszystkie treści bezproblemowo zostaną zaimportowane w nowym miejscu?

Każdy kto chce prowadzić własny blog najczęściej korzysta na początku z serwisów, które oferują taką usługę za darmo. Taki blog działa na subdomenie, która zawiera nazwę bloga lub użytkownika, np. facetigotowanie.wordpress.com.

Szybko i w prosty sposób można rozpocząć własną przygodę z blogowaniem. Blog działający na blogger, wordpress.com, itp., oprócz wpisów może zawierać także klasyczne strony, np. o mnie, kontakt, zasady współpracy, etc. Blogi posiadają narzędzia do udostępniania w social media,

Blogi tego typu już na starcie zyskują grono odbiorców, ponieważ funkcjonują w otoczeniu innych stron bloggerskich, jest to czasami pomocne na początku by nowo powstały blog zyskał czytelników.

Zakładając własny blog na darmowych (i dużych co trzeba podkreślić) platformach zyskuje się:

 • Duże bezpieczeństwo – platformy posiadają bardzo skuteczne zabezpieczenia, a zatem ryzyko shackowania takiego bloga jest niewielkie,
 • Dostęp do limitowanej liczby motywów (szablonów, theme) na bazie których można personalizować wygląd bloga.
 • Możliwość wzajemnego promowania blogów przez zebranie osób, które interesuje podobna tematyka wpisów i publikacji.
Wybór szablonów w wordpress.com - darmowe i komercyjne
Wybór szablonów w wordpress.com – darmowe i komercyjne

 

 • Można zakupić motyw, który jest komercyjny, ale musi być on dostępny w zbiorze motywów zaakceptowanych przez platformę blogową. Nie można zainstalować zewnętrznego motywu, który zakupi się w jakimś serwisie zewnętrznym z „szablonami”.

Podsumowując: Zaletą posiadania bloga w obrębie darmowych platform blogerskich jest – bezpieczeństwo, udział w społeczności blogerskiej (i potencjalna możliwość zdobycia czytelników obserwujących już istniejące blogi). Wadami są: ograniczony dostęp do szablonów komercyjnych, brak możliwości wgrywania własnych wtyczek (pluginów), bardzo ograniczona personalizacja – dostosowania bloga wizualnie i funkcjonalnie.

Blog zbudowany w darmowej opcji platform bloggerskich sprawdzi się gdy rozpoczynamy publikację – nie ponosimy kosztów, uczymy się jak wszystko działa – nabieramy doświadczeń. Zdobywamy popularność, która jest mierzona ilością odwiedzin, komentarzami, ilością udostępnień treści w social media (facebook, twitter, google+, itd).

Taki blog wizualnie i funkcjonalnie będzie przypominać setki (jeśli nie tysiące) innych.

Przenoszenie bloga z bloggera lub WordPress.com – kiedy warto to zrobić

Można rozważyć kilka sytuacji w których przeniesienie bloga na własny serwer i pod własną domeną jest korzystne i ma wpływ na rozwój działalności blogera. Są to następujące przypadki:

 1. Blog ma mieć indywidualny lub bardziej spersonalizowany niż domyślnie wygląd i funkcje. Na przykład chcemy do bloga dodać newsletter, czy stworzyć alternatywne wersje językowe albo chcielibyśmy aby publikacje automatycznie były wyświetlane na np. facebooku.
 2. Chcemy kontrolować proces pozycjonowania za pomocą wtyczek wspomagających SEO.
 3. Chcemy uruchomić sklep internetowy lub sprzedaż jednostkową (towary, usługi, pliki do pobrania – audio, video, pdf).
 4. Chcemy umieścić reklamy, które pomogą w utrzymaniu bloga (przy odpowiedniej oglądalności – jest to ciekawe źródło dodatkowych przychodów).
 5. I wreszcie chcemy by adres bloga był krótki i kojarzony z tym co robimy, i zamiast mojblog.wordpress.com będziemy mieć własny adres – mojblog.pl

Jak w praktyce „przenosi się” stronę (blog) z bloggera lub wordpress.com na własny serwer.

Realizacja przetransferowania strony na własny serwer to kilka czynności:

 1. Wybór hostingu i zakup domeny,
 2. Eksport treści z bloga do pliku xml lub innego dostępnego formatu,
 3. Uruchomienie serwera i konfiguracja domeny,
 4. Import treści,
 5. Ważne! Ustawienie przekierowań jeśli to konieczne,
 6. Pozostawienie informacji na „starym” blogu o nowej stronie internetowej,
 7. Konfiguracja motywu, wtyczek i wszystkiego co chcemy na nowym blogu,
 8. Konfiguracja zabezpieczeń.

Przeniesiemy bloga na wskazany adres

Możemy wykonać przeniesienie bloga na własny serwer i domenę – zajmiemy się wszystkimi czynnościami, zarówno technicznymi, jak i merytorycznymi. Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz tego typu usługi.