Przyśpieszanie WordPress 2023

Przyśpieszanie WordPressa i wymaga uwzględnienia różnych czynników i zastosowania odpowiednich działań. Strona musi być użyteczna pod względem jakości i ilości informacji. I równocześnie musi być szybka, prosta w nawigacji i czytelna.

Optymalizacja strony internetowej sprowadza się do szeregu działań. Najważniejsze jednak to: optymalizacja treści i optymalizacja działania strony.

Przyśpieszanie WordPress

Przyśpieszanie WordPress.

  • Optymalizacja rozmiaru obrazów lub zmiana ich formatu
  • Szybki hosting
  • Używanie cache’owania
  • Lekki motyw WordPress
  • Optymalizacja kodu (minifikacja JS i CSS)

Wymienione czynniki są od siebie zależne i zmienne w czasie. Co to oznacza? To co jest uznawane za optymalne dziś – już jutro może ulec zmianie.

Optymalizacja obrazów – to zawsze przynosi dobre rezultaty. Im mniej danych trzeba przesłać pomiędzy serwerami tym szybciej wczyta się. W każdym przypadku zmniejszanie obrazów albo stosowanie odpowiednich formatów jest korzystne i przyśpiesza WordPressa. Warto zadbać o to by były możliwie jak najmniejsze.
Szybki hosting – sprawa wydaje się oczywista prawda? Albo taki specjalistyczny dla WordPressa? Niestety zalew ofert jest ogromny, konkurencja cenowa również, a to często przekłada się na jakość. Firmy hostingowe zdają sobie sprawę, że 90% ich klientów nie sprawdzi szybkości działania serwera bo nie wie jak. A jeśli nawet sprawdzi to firmy hostingowe znajdą odpowiednie wytłumaczenie, że to nie wina serwera, tylko konfiguracji strony. Więcej bardzo często tzw. hosting WordPress jest tym samym co standardowa oferta różni się nazwą i ceną. Owszem hosting ma znaczenie, ale sam w sobie też nie załatwia wszystkiego.
Używanie Cache – to działanie ma pozytywny skutek jeśli się wie jak to zrobić. Jest wiele wtyczek, które automatyzują ten proces – niestety zdarza się też, że powodują więcej szkód niż korzyści. Jedna z topowych aplikacji do tego w swoim czasie stosowała skrypt, który fałszował wyniki testów. Klienci i developerzy także byli przekonani, że osiągnęli najlepsze rezultaty, a tak naprawdę było to oszustwo. Ta część optymalizacji wymaga bardzo skrupulatnego nadzoru i działań w czasie rzeczywistym.
Lekki i szybki motyw WordPress – ma wpływ na szybkość strony. Inna sprawa, że lekkie motywy często w swojej początkowej konfiguracji wyglądają bardzo topornie i prymitywnie. Redukuje się w nich opcje customizera na rzecz lepszego działania. I wtedy by witryna mogła mieć ciekawy design trzeba nad nią indywidualnie popracować i dodać sporo własnego kodu, a czasami doinstalować dodatkowe wtyczki, np. do obsługi mega menu. I lekki motyw wymaga dociążenia różnymi dodatkami żeby strona atrakcyjna. Co zrobić? Trzeba znaleźć złoty środek. Kiedyś było nim pisanie motywów pod konkretny projekt, ale obecnie sensowniejszym rozwiązaniem i promowanym przez twórców WordPressa, są motywy tzw. Full Site Editing. Gdzie można powiedzieć, że faktycznie developer ma dużą kontrolę nad tym jak działa strona. Niestety tego typu rozwiązania ich dopracowanie do potrzeb klienta wymagają dużej wiedzy. Potrafimy przygotować projekt strony w oparciu o taki model.
Optymalizacja JS/ CSS / HTML – tu można powtórzyć to co już opisaliśmy przy temacie cache. Jest masa “cudownych” wtyczek, które optymalizują kod, czasami do tego stopnia, że strona przestaje działać. Zmiany w tych parametrach należy przeprowadzać ostrożnie i ze znajomością tematu. Ponieważ gdy w jakiś automatyczny sposób modyfikuje się kod po wystąpieniu awarii może nie być opcji by przywróć stan pierwotny. Raczej nie powinny robić tego osoby, które nie mają odpowiedniego doświadczenia.

Skontaktuj się z nami jeśli potrzebujesz pomocy by przyśpieszyć stronę WordPress

info@dmuchawce.eu