Strona internetowa z Facebookiem czy lepiej bez?

Każda z opcji ma swoich przeciwników i zwolenników, w zależności od tego kto i jakie ma sukcesy na swoim promocyjnym poletku.

Jedni uważają Facebooka za chwilową modę, która jest niepoważna albo sądzą, że profil ich działalności kompletnie nie pasuje do trendów w social media. W niektórych przypadkach to racja – bo jeżeli ktoś zajmuje się produkcją rur to raczej niewielu znajdzie fanów na FB.

Dla jakiej działalności strona internetowa z Facebookiem będzie dobrym rozwiązaniem?

  1. Wszelkich firm, oferujące różnorodne produkty, które są interesujące dla końcowego klienta – np. ubrania, wyposażenie domu, samochody, gadżety, etc,
  2. Wszystkich restauracji, kawiarni, instytucji kulturalnych w których coś się dzieje,
  3. Osób publicznych, artystów, polityków, dziennikarzy – czyli twórców, osoby mobilne, rzutkie, które muszą publikować swoje dzieła.

W tych przypadkach na 100% strona internetowa, która jest połączona z Facebookiem będzie bardzo skutecznym rozwiązaniem.

Co daje publikowanie na Facebooku… i czego nie można zrobić na stronie, która nie jest zintegrowana z fan page firmy / instytucji / artysty?

Publikowanie na Facebooku pozwala na szybką komunikację z fanami, pozyskiwanie nowych (co nie jest już takie proste – chyba, że tworzymy wciągające wpisy), szansa na rozpowszechnianie informacji za pomocą udostępnień lub wyświetleń wśród znajomych znajomych. To zaleta. Świetnie działa gdy fan page jest duży i działa na zasadzie efektu kuli śniegowej – czyli zasięg informacyjny jest duży, rosnący, a ciekawe treści są chętnie dystrybuowane przez innych.

Informacja z FB ma jednak limitowany czas istnienia szybko znika z ekranów – chyba, że stanie się popularna. Inną wadą jest limit tekstu – użytkownicy FB są nastawieni na krótkie teksty, zdjęcia i filmy. Czy profil FB może sprzedawać usługi produkty? Tak – najczęściej np. przez przekierowanie na stronę internetową albo sklep czy aplikację.

Za pomocą Facebooka możemy kierować ruch na stronę internetową, na której klient ma kompletne informacje ofertowe.

Jak przebiega budowanie ruchu na stronie internetowe przy pomocy Facebooka?

Można zobrazować to takim schematem.

Za pomocą strony publikujemy część oferty na Facebook, która dociera do fanów i części ich znajomych. Publikacja to odnośnik do strony internetowej na której znajduje się kompletna oferta.

Wnioski.

Strona internetowa jest bazą informacji o firmie, Facebook jest narzędziem za pomocą którego możemy pozyskiwać nowych klientów. Przedstawiony mechanizm jest skuteczny jeśli tworzy układ powiązany ze stroną internetową – wtedy możemy mówić o sensownym kierowaniu ruchem i konwersją z Facebook na stronę internetową.

Sama strona internetowa może być samowystarczalna – jeśli branża lub tematyka, która jest na niej opisana jest specjalistyczna i nie wymaga zabiegów marketingowych, jeżeli jednak jest to typ strony jak opisane na początku (marki, instytucje, wydarzenia, artyści, dziennikarze, etc.) Facebook (a także inne kanały Social Media) mogą w istotny sposób wpływać na promocję i sprzedaż produktów, usług, informacji, etc.


W Dmuchawce tworzymy strony, które są zintegrowane z kanałami Social Media – uważamy, że takie rozwiązanie jest bardzo efektywne.