Strony internetowe WordPress – optymalizacja szybkości wczytywania

Dlaczego nasza strona internetowa tak wolno się wczytuje?! Po prostu optymalizacja szybkości strony jest niewystarczająca albo jej zwyczajnie nie ma.

Gdy takie pytanie pada ze zbyt wielu ust to widoczny znak żeby się poważnie przyjrzeć stronie internetowej, która wymaga przeglądu, naprawy, a może i całkowitej zmiany.

Przyczyn takiego stanu witryny może być kilkanaście. Gruntowna analiza procesu ładowania się strony powinna dać odpowiedź i wskazać powody złej optymalizacji, która wpływa na szybkość wczytywania witryny. Pamiętajmy także o tym, że im wolniej działa strona to też słabiej jest indeksowana przez Google i może mieć niższą pozycję w wynikach wyszukiwania.

 1. Źle zaprojektowana strona internetowa lub korzystająca z przestarzałych albo nieaktualnych motywów, wtyczek lub nieaktualnej wersji WordPressa albo php.
 2. Duże rozmiary grafik albo plików użytych na stronie. Duże czyli takie, które są większe niż potrzeba.
 3. Niewłaściwy format grafik – niektóre grafiki czasami są zapisane w złych formatach, np. zdjęcia są w png albo bmp. Z kolei rysunki albo logotypy właśnie powinny być zapisywane w png (jeśli konieczne jest stosowanie przeźroczystości) lub gif. W niektórych przypadkach warto rozważyć użycie formatu webp, który redukuje rozmiary plików graficznych.
 4. Nadmierna ilość dodatków lub elementów, które nie wnoszą nic do informacji czy komunikacji z odbiorcą.
 5. Zły stosunek treści do materiałów graficznych. Dla przykładu na stronie znajduje się kilka zdjęć i 2 zdania, na dodatek, które niewiele wnoszą do opisu.
 6. Zły hosting. Jeśli strona działa na serwerze, który jest wolny albo awaryjny, to wynik optymalizacji szybkości zawsze będzie niesatysfakcjonujący. To jak jazda po kiepskiej drodze.
 7. Źle wdrożone mechanizmy cache strony. Nie ma uniwersalnego narzędzia, ani metody, która sprawdzi się w każdym przypadku. Dlatego umiejętnie trzeba dobrać rozwiązanie i właściwie je skonfigurować. Każdorazowo po zmianie należy zmierzyć efekty.

Optymalizacja szybkości strony internetowej WordPress.

Skoro wiemy jakie są możliwe powody, należy dobrać narzędzia i opowiedzieć o metodzie. Dokładniej rzecz ujmując o wielu sposobach, które sprawią, że witryna będzie wczytywać się w czasie 5-10 sekund.

Narzędzia jakimi będziemy się posługiwać pozwolą sprawdzić szybkość strony. Podpowiedzą też, które elementy należy zmienić lub skorygować. Najbardziej wiarygodnym rozwiązaniem jest GTMetrix analizującym wiele zachowań strony www.

gtmerix - optymalizacja szybkości strony internetowej

Widzimy tu nie tylko czas ładowania strony, ale także jej całkowity rozmiar, ilość zapytań do bazy i wiele innych danych, które są bardzo ważne w procesie optymalizacji strony i szybkości z jaką działa.

Przy pomocy konsoli przeglądarki – czyli podstawowego środowiska, albo tzw. waterfall możemy sprawdzić jak wygląda proces wczytywania zasobów. Znajdziemy tu też błędy albo miejsca krytyczne w których witryna ma problemy z płynnym działaniem.

Czasami jest tak, że niektóre rzeczy są zbędne (np. wczytywanie całej biblioteki fontów gdy są używane 2-3 kroje), ale inne są potrzebne. W przypadku tych potrzebnych należy zastanowić się czy nie można użyć lżejszych zamienników albo wczytywać je w inny sposób (np. asynchronicznie).

Co robimy by strona działała naprawdę szybciej i płynniej – optymalizacja szybkości

 1. Optymalizujemy grafikę – tak by była jak najmniejsza przy takiej samej jakości dla odbiorcy,
 2. Aktualizujemy wszystko co wymaga update,
 3. Analizujemy działanie skryptów,
 4. Optymalizujemy kod strony,
 5. Usuwamy wszystko co zbędne.
 6. Wczytujemy dodatki (skrypty, pluginy) tam gdzie są potrzebne. Czasami jedna wtyczka jest wykorzystywana tylko raz, więc nie ma potrzeby by ładowała się na wszystkich stronach.
 7. Wprowadzamy cachowanie zasobów strony,
 8. Sprawdzamy jak strona działa na urządzeniach mobilnych,
 9. Testujemy szybkość i płynność działania serwera. Jeśli nie da się niczego zrobić by poprawić tę część infrastruktury pomagamy w wyborze lepszego hostingu i dokonujemy migracji do nowego miejsca.
 10. I tworzymy listę zaleceń i dobrych praktyk zarządzania stroną 🙂

Zgłoś się do nas jeśli Twoje strona wymaga optymalizacji szybkości

Zapraszamy do skorzystania z naszej wiedzy i usług. Zawsze znajdziemy skuteczne rozwiązania tak aby strona nabrała prawdziwej szybkości i mocy.

Prosimy o wysłanie wiadomości wraz z linkiem do strony oraz opisanie problemów. Wspólnie opracujemy plan działania i naprawy.