Szablony WordPress na co zwracać uwagę przy wyborze? I czy to dziś ma znaczenie.

Szablony WordPress jak powstawały pierwsze “profesjonalne” strony internetowe. Czyli nieco historii, która trochę wyjaśnia.

W 2015 roku panowała szalona moda na szablony WordPress komercyjne, o czym wówczas pisaliśmy tutaj: Szablony WordPress – darmowe, komercyjne czy na zamówienie – jaki motyw wybrać?.
Częste rozważania, który szablon do WordPressa wybrać aby strona była atrakcyjna i “nowoczesna”, zgodna z trendami i wymaganiami.

Komercyjne oznaczały lepsze i bogatsze w opcje konfiguracji strony internetowe. Darmowe – zupełnie odwrotnie. Każdy kto chciał mieć “profesjonalną” stronę mógł kupić szablon do WordPressa. Płatne rozwiązania kusiły efektami, typografią, predefiniowanymi layoutami. Otwierał się nowy świat i witryny mogły być ładniejsze… i powtarzalne. Skoro najpopularniejszy szablon do WordPressa to 750 tysięcy sprzedanych licencji, to ile z tych stron ma szansę być bardzo do siebie podobnymi?

Tak było.

Szablony WordPress w 2022.

Upływ kilku lat w technologii i praktyce projektowania stron internetowych zmienił znaczenie szablonu. Szablon / motyw WordPress, jest teraz podstawą konstrukcji strony www. Jest to jakby szkielet mechanizmu na którym tworzymy design.
Nie ma już skądinąd idiotycznego podziału stron na branże. Teraz szablon jest szkieletem umożliwiającym zaprojektowanie strony.
Wprowadzone narzędzia do budowania strony na szablonie, są różnorodne i oferują bogaty wachlarz możliwości w postaci dodatków, widgetów, efektów, animacji, formularzy.
Można z dużą swobodą wybierać składniki strony. Budowanie jej jest możliwe przy pomocy edytorów wizualnych, tzw. page builderów. Są one narzędziami zewnętrznymi lub jak w przypadku Gutenberga edytorem zainstalowanym domyślnie w każdej instalacji (i stronie) WordPress.

Na co należy zwracać uwagę przy wyborze szablonu dla strony WordPressowej?

Przede wszystkim nie jest to już zmartwienie klienta. Praktycznie każdy layout można zbudować przy mniejszym albo większym nakładzie pracy na dowolnym szablonie.
Co ma znaczenie? Optymalizacja samego szablonu, jego szybkość i konfigurowalność. Musi to być motyw, który jest sprawny, poprawny programistycznie i posiadający wszystko co jest konieczne do podstawowych ustawień strony: kolory, czcionki, domyślny układ stron (choć i te można na dobrą sprawę zmieniać używając Page Builderów).

Szablon strony internetowej musi być:

  • Lekki – czyli tyle kodu ile trzeba,
  • Szybki – czyli wczytujący się maksymalnie w krótkim czasie. Są tu liderzy w tej dziedzinie i wizualnie domyślnie te szablony wcale nie powalają, ale nie o to chodzi, design to jest osobna sprawa i ona już powstaje niezależnie od wybranego szablonu.
  • Konfigurowalny – czyli żeby podstawowe elementy strony można było globalnie zdefiniować, wspomniane kolory, fonty, układ nagłówka i stopki, czy sekcji widgetów.

Czy wybór szablonu strony internetowej ma wpływ na jej wygląd i unikalność?

Odpowiedź: na 99% nie. Teraz twórca strony przenosi projekt graficzny i kreacyjny do elementów witryny, w podstawowych założeniach są to:

  • Nagłówek z nawigacją,
  • Środek strony – czyli miejsce w którym jest treść, multimedia, osadzone mechanizmy – np. formularze, czy elementy sklepu internetowego,
  • Stopka z danymi właściciela i innymi wybranymi elementami.

Twórcy – czyli także my zyskali swobodę w zakresie kreacji, dzięki czemu np. na tym samym szablonie można tworzyć odmienne wizualnie i funkcjonalnie strony.

Poniższe strony to ten sam szablon.

zdjecia-na-stronie-internetowej-i-ich-znaczenie-r.cwirlej

strona-catering-projekt-wordpress

Podsumowanie.

Wybór szablonu jest domeną wykonawcy, po prostu wybiera najbardziej optymalne i dostępne środowisko. Unikalność i atrakcyjność zależy tylko od wspólnej wizji strony o której decyduje klient i wykonawca.
Tworzymy atrakcyjne i unikalne strony, wykorzystując nowe rozwiązania i nowości.

Dzięki nam Państwa strona internetowa będzie:

  • Unikalna, zgodna z wizją zlecającego,
  • Sprawna – szybka, zoptymalizowana,
  • Atrakcyjna,

W naszej ofercie nie tylko zajmujemy się projektowaniem i wdrażaniem stron internetowych, ale także ich rozwojem i rozbudową.

Zapraszamy do kontaktu z nami: info@dmuchawce.eu