Zdjęcia na stronie czyli…

Najczęstszy błąd związany z grafiką / zdjęciami polega na umieszczeniu plików w dużych (za dużych) rozmiarach, np. zgrywanie zdjęć bezpośrednio z aparatu fotograficznego.

Wymiary jakie powinny mieć zdjęcia by strona internetowa działała szybko

WordPress oczywiście przeskaluje zdjęcie odpowiednio do rozdzielczości monitora lub urządzenia mobilnego. Współczesne hostingi i szybkie łącza odbiorców (czytaj klientów) zwykle nie spowoduje, że strona będzie się bardzo ślimaczyć. Jeśli jednak klient korzysta z łącza limitowanego albo połączenia sieci komórkowej – wówczas może się pojawić problem.

Pliki zdjęć i grafiki powinny mieć:

  1. Sensowne rozmiary – wysokość i szerokość. Większość stron używa standardowych ekranów, zatem umieszczenie pliku o szerokość 1500 – 1600px (i w proporcjonalnej wysokości) będzie wystarczające. Plik z typowego aparatu cyfrowego czy nawet smartfonu to rozmiary ok 4000 px domyślnie. Warto przeskalować takie zdjęcie zanim umieści się je na stronie.
    Jeżeli nie dysponujemy odpowiednim programem graficznym (choć każdy komputer zwykle ma jakąś przeglądarkę do grafiki z opcją skalowania)… możemy się posłużyć samym WordPressem. Po wgraniu zdjęcia, grafiki można ją zedytować bezpośrednio w bibliotece mediów.WordPress dodatkowo całkiem przyzwoicie zmniejszy rozmiar pliku w kb. Jest to wygodna metoda ale sprawdzi się raczej tylko wtedy gdy zmieniamy rozmiary kilku plików, hurtowo lepiej zrobić to za pomocą innego programu, np. z obróbką wsadową.
  2. Możliwie mały rozmiar pliku w kb. Programy graficzne po przeskalowaniu zapisują pliki z pomniejszonym rozmiarem. Świetnym rozwiązaniem jest użycie rozwiązania online TinyPNG – polecamy. Redukcja “wagi” jest imponująca i bez straty jakości.

    Optymalizacja obrazków na stronę internetową

  3. Nazwy plików powinny być związane ze stroną internetową lub jej tematyką. Czyli zamiast plików o nazwach DSC768.jpg – które niczego i nikomu nie powiedzą warto je nazwać np. produkt-zielony.jpg. Część klientów może przeszukiwać zasoby internetu za pomocą wyszukiwarki grafiki.

Warto zadbać o powyższe cechy i elementy by strona działała dobrze i by spełniała wymogi optymalizacji. Należy nadmienić, że Google podczas indeksowania sprawdza i uwzględnia rozmiary plików na stronie internetowej i promuje te, które są jak najlżejsze.

Tworzone przez nas strony są optymalne pod względem rozmiaru kodu i optymalizacji grafiki. Zapraszamy.