Ile kosztuje projekt logo?

Projektowanie znaku to bardzo skomplikowany i czasochłonny proces, a jego rezultatem jest profesjonalne logo.

Współczesne trendy w projektowaniu graficznym (wizualnym) to minimalizm i elegancja, co przekłada się na proste, przejrzyste i sugestywne logo.

Zanim jednak dojdziemy do tego prostego i estetycznego znaku czeka nas długa i trudna droga.

Ile kosztuje projekt logo?

Przede wszystkim ilość pracy i czasu jaką należy włożyć w zaprojektowanie logo można porównać do… pracy w kopalni diamentów. Dużo poszukiwań i prób zanim znajdziemy to czego szukamy. Trzeba wiele wysiłku aby znaleźć (wypracować) tę ostateczną formę odpowiedniego logo, które spełni założone oczekiwania. Aby dojść do końcowego rezultatu w postaci profesjonalnego logo, należy pokonać projektowy maraton.

Znak będzie reprezentować firmę i wszystko co się z nią wiąże, dlatego wykonanie dobrego projektu logo to praca odpowiedzialna, która wymaga profesjonalizmu i zaangażowania zarówno projektantów, jak i zamawiających.

Aleksandra Taistra Climbing team - logo
Aleksandra Taistra Climbing team – logo

Proces projektowania logo firmowego – etapy.

Wykonanie znaku logo to proces, który można ująć w następujących punktach:

  1. Opracowanie wstępnej koncepcji, kierunku – zajmuje najwięcej czasu i wymaga dużego zaangażowania obu stron – agencji projektowej i klienta. Ten krok to określenie oczekiwań, opisanie środowiska / klientów firmy. To również ocena dotychczasowego wizerunku w kontekście własnego otoczenia, a także branży.
  2. Wybór typografii – krojów pisma. Elegancki krój pisma może „załatwić” bardzo dużo, elegancki, nowoczesny krój pisma wnosi bardzo dużo w postrzeganiu marki / firmy.
  3. Projekt logo. Kreatywne opracowanie symbolu, który ma reprezentować firmę. To najciekawszy moment projektowania, jednocześnie jest on najtrudniejszy. Logo będzie prezentowane na wszystkich oficjalnych materiałach firmy, zatem jego wybór koncepcyjny musi być odpowiedzialny i rozsądny. Ten krok to decyzja na wiele lat, świadomy klient wie, że logo jest to inwestycja, która jest poważnym biznesowym krokiem. Jeśli ktoś decyduje się na zakup znaku firmowego podobnego do tysiąca innych lub zwyczajnie nijakiego albo brzydkiego – ten wyrządza krzywdę swojemu przedsięwzięciu.
  4. Opracowanie wariantów znaku – wariant znaku to wykonanie zestawu różnych wersji logo. Wariant oznacza uzupełniające wersje logo horyzontalną lub wertykalną znaku w stosunku do wersji podstawowej logo, wariant dla ciemnego tła, wariant w skali szarości, wariant jednokolorowy, i inne w zależności od specyfiki logo i marki.
  5. Opracowanie księgi znaku – podręcznika opisującego zasady korzystania ze znaku, wytyczne dot. kolorów, fontów, odstępów, minimalnych wartości wyświetlania.

Kiedy uwzględnimy wszystkie wymienione powyżej działania, które są konieczne by proces projektowania logo był przeprowadzony rzetelnie i profesjonalnie – okaże się, że ilość czasu i środków, które trzeba zaangażować w wykonanie profesjonalnego logo to duże przedsięwzięcie.

Projektowanie logo to proces, który trwa, a w jego powstawanie są zaangażowani nie tylko projektanci, ale przede wszystkim klient

Logo firmowe to znak, który wybiera się na długie lata. Nie można iść na skróty podczas tak ważnego etapu identyfikacji i promocji firmy, instytucji, marki lub produktu.