Szablony WordPress – darmowe, komercyjne czy na zamówienie – jaki motyw wybrać?

Uruchomienie nowej strony to żadna filozofia, większość firm hostingowych w swoich panelach oferuje tzw. autoinstall’atory z popularnymi CMS, więc nawet instalacja może być prosta i bezbolesna – automat sam ustawi nową bazę danych, skopiuje i skonfiguruje pliki CMS. Grunt pod nową stronę już jest – ale rezultat przypomina raczej szkielet strony niż docelową formę.

Po instalacji WordPressa stajemy przed wyborem szablonu i jego konfiguracją. Domyślne WordPress instaluje się z 3 motywami – z serii “twenty” – idealne do blogowania, no ale… w większości przypadków nie będzie to wygląd / funkcjonalność, które mógłby nas usatysfakcjonować.

Szablony WordPress – darmowe, komercyjne czy na zamówienie – jakie rozwiązanie wybrać?

WordPress ma możliwość zainstalowania dowolnego szablonu na stronie. Do wyboru są szablony darmowe, komercyjne – płatne lub szablony wykonane na zamówienie.

Który motyw / szablon wordpress będzie najlepszy do naszych potrzeb? Darmowy, Komercyjny – zakup gotowego, czy wykonany na zamówienie od podstaw? Wszystko zależy od przeznaczenia i oczekiwań i dlatego nie można udzielić jednoznacznej i uniwersalnej odpowiedzi.

Darmowe szablony wordpress – zalety i wady

Szablony wordpress darmowe – dostępne w repozytorium WordPressa – https://wordpress.org/themes/ lub we wbudowanym narzędziu w samym kokpicie (pozwala na szybkie zainstalowanie motywu lub podgląd), dzięki czemu można wygodnie zainstalować i przetestować szablon na swojej stronie.

Jakie są zalety darmowych szablonów? Oprócz tego, że są za darmo 🙂
Zwykle są dobrym materiałem do tego by wypracować odpowiedni model strony – czasami w niczym nie ustępują rozwiązaniom komercyjnym, a czasami są bardzo podstawowe i toporne.
Dopracowanie darmowego szablonu wordpress wymaga wiedzy programistycznej ale w zamian otrzymujemy motyw, który jest dopasowany i zoptymalizowany do naszych potrzeb. Używamy tylko tych dodatków, które są nam potrzebne dzięki czemu zapewniamy sobie większe bezpieczeństwo i lepszą wydajność.
Zatem szablon darmowy to dobry, ekonomiczny wybór ale wymaga pracy, poszukiwań, testów, zmian – to inwestycja dodatkowa jednak rezultatem może być porządna witryna, która jest dobrze zoptymalizowana i w miarę ściśle dostosowana do potrzeb.

Szablony wordpress – komercyjne – płatne, wady i zalety

Źródłem szablonów płatnych jest http://themeforest.net/category/wordpress wybór ogromny w podziale również na branże – można np. szukać szablonu do restauracji, firmy produkcyjnej, sklepu, etc.

Realnie rzecz ujmując nie ma w 100% czegoś takiego jak szablon dedykowany do określonej branży, pewne dodatki lub styl prezentacji mogą wzmacniać odbiór wizualny, ale prawdę mówiąc szablon przeznaczony dla firmy budowlanej prawdopodobnie też znajdzie zastosowanie w innych gałęziach, zwracamy na to uwagę po to by nie ograniczać się w poszukiwaniach bo można przeoczyć wartościowe rozwiązania tylko dlatego, że zostały przypisane do innego typu stron internetowych.
Szablony te są czasami wyposażone w ciekawe dodatki (funkcje), które mogą być kluczowe przy prowadzeniu działalności – np. formularze zamówieniowe, mapy, systemy ogłoszeń i wiele innych. Aby zwiększyć efekt “wow” są doposażane w efekty animacyjne, różne rodzaje wyświetlania postów, efektowne dodatki do prezentacji portfolio lub pakietu usług.

Zalety: za stosunkowo (pozornie) niewielkie pieniądze rzędu 30-50$ otrzymujemy szablon, który jest dopracowany wizualnie, posiada odpowiednie dodatki (najczęściej płatne – np. revolution slider, visual commposer), które stanowią już część pakietu. Czasami w pakiecie są też pliki PSD (źródłowe grafiki szablonu w formacie photoshop) i po ich zmodyfikowaniu możemy wizualnie dopasować szablon do oczekiwań.
Szablon komercyjny wordpress zazwyczaj posiada framework, który umożliwia administratorowi strony konfigurację szablonu – np. ustawienie fontów, sposoby wyświetlania, upload logo, włączenie lub wyłączenie jakiś funkcji.

Wady: największym rozczarowaniem jakie spotyka kupującego jest to, że szablon po instalacji wygląda dużo gorzej niż w wersji demo, albo (co jest dość częste) prawie wcale go nie przypomina instalujący tylko podstawowe elementy.
Przyczyny są dwie: pierwsza szablony komercyjne w wersjach demo są “podrasowywane” tak aby wyglądały zjawiskowo – taki efekt najprościej osiąga się wykorzystując efektowne, komercyjne zdjęcia. Klient nie zawsze dysponuje własnymi zdjęciami, które mają taką jakość. Drugi powód – czyli szablon wygląda jak atrapa, a nie jak to wspaniałe demo – dlatego, że nie został skonfigurowany.
I to konfiguracja szablonu komercyjnego jest wg nas największą wadą bo zwykle potrzeba dłuższego czasu aby poznać wszystkie opcje i zależności, które autor szablonu miał na myśli. Częstym zjawiskiem jest prośba o pomoc w konfiguracji i dostosowaniu zakupionego szablonu bo jest on tak skomplikowany dla osoby nie znającej się na wordpress, że powoduje frustrację i wymaga sporego zaangażowania czasowego.
Ostatnią wadą jest częste przeładowanie szablonów efektami i dodatkami, oczywiście jest to sprawa gustu i uznania, ale bywa, że ilość dostępnych opcji i wariantów jest przesadzona co wpływa na szybkość lub wygodę użytkowania zarówno dla administratora strony, jak i dla klienta.

Porada:
Jeśli nie możesz sobie poradzić z konfiguracją zakupionego szablonu lub chciałbyś aby działał lub wyglądał nieco inaczej – skontaktuj się z nami postaramy się pomóc.
Na co należy zwracać uwagę przed zakupem szablonu wordpress? Ważnymi czynnikami są: ilość pobrań oraz reakcje supportu na pytania klientów.

Szablony na zamówienie.

Wariant najdroższy ale najbardziej precyzyjny, dopasowany do potrzeb, zoptymalizowany. To trochę tak jak zamówieniem specjalnego i indywidualnego wyposażenia.
Taką opcję wybierają klienci, których oczekiwania są bardzo precyzyjne, indywidualne i restrykcyjne.

Wady: Wyższe koszty, dłuższy czas realizacji.
Zalety: Rozwiązanie dopasowane do potrzeb, indywidualny i unikalny wygląd (szablony komercyjne są przecież sprzedawane wielokrotnie, różnym podmiotom).


Jeśli nie jesteś pewien jaki szablon wybrać – skontaktuj się z nami po zapoznaniu się z Twoimi wymaganiami zaproponujemy rozwiązanie, które będzie najlepsze dla Twojej strony.